Yasal Log Tutma Zorunluluğu

Log Nedir?

Meydana gelen olayların ve hareketlerin kayıt altına alındığı dosyalardır. Diğer bir tanımla bilgisayarda her işlemin kaydedildiği belgelere denir.

Log Ne Amaçla Tutulmalıdır?

Herhangi bir şekilde kişilere internet erişimi sağlıyorsanız, yani internet modeminin sahibi siz iseniz, bu modemin üzerinden yapılan iletişim trafiğinde işlenen bilişim suçlarından sorumlu siz olursunuz.

Örneğin işlettiğiniz otelinizde müşterilerinize sunduğunuz internet bağlantısı ile herhangi bir web sitesine yazılan hakaret dolu yorumu yapanın cezalandırılması talep edildiğinde IP kayıt esas alınmaktadır. Bahsi geçen web sitesi yöneticileri yasa gereği, erişim loglarında suçun işlendiği IP adresini bilişim suçlarına gönderecek ve bu IP adresi sizi işaret edecektir. Böyle bir durumda sizin de yasal olarak kabul edilen bu yöntemle, ağınızdaki hangi bilgisayarın bahsi geçen eylemi gerçekleştirdiğini kanıtlayabilmeniz gerekmektedir. Aksi durumda modem sahibi olarak suçlu siz olursunuz.

Kanun gereği zorunlu olduğunuz bu hizmeti birçok yazılım firmasından alabilirsiniz. Başka bir deyimle sisteminizde kayıtları tutan resmi onaylı bir yazılımın sahibi olabilirsiniz. Bu yazılımlar HASH denilen bir imzalama yöntemine sahip olmalıdır. Çünkü bu imzalama yöntemi ile kayıtların değiştirilmez olması sağlanmaktadır.

Destek Bilgisayar Hizmetleri olarak Yasal Log Tutma Zorunluluğunuzu firmamızın sahip olduğu sistemlerle hallediyoruz. Kanun gereğince zorunluluk olan bu hizmet ile sizlerde başınıza gelebilecek aksi bir durumlardan korunmuş olursunuz.