IP Havuz Oluşturma

IP Nedir?

İnternete doğrudan bağlı olan her bilgisayarın bir kimlik numarası bulunmaktadır. Buna IP adresi denilmektedir.  Bilgisayarlar birbirlerini bu kimlik numaraları ile tanımaktadırlar.

IP Havuzu ise kullandığınız IP aralığı ile oluşturduğunuz internet kullanıcı sayınızdır. Örneğin 192.168.0.1 ile 192.168.0.112 sizin IP aralığınız olsun. Bu aralıkta bulunan sayı kadar internet kullanıcısı internetinize bağlanabilecektir. Kullanıcılar bağlantıdan çıktıktan sonra yeni kullanıcı o IP numarası ile internete bağlanacaktır. Kullanıcı sayınız dolduğunda yani aynı anda 112 kullanıcı internete bağlandığında 113. kişi için internet wifi üzerinde sarı ünlem işareti oluşturacaktır. Bunu çözümü ise modeminizi kapatıp tekrardan açma işlemi ile giderilecektir.  Modemi her kapatıp açışınızda o kısım sıfırlanır ve daha önce modemin IP atadığı cihazlar silinir. Sonrasında yeniden cihaz alımına başlar.

IP Havuzunun diğer bir amacı ise farklı bilgisayarların birbiri arasında, atanan IP adresleri üzerinden iletişim kurulmasını sağlamaktır.

Neden IP Havuzunu Kullanmalıyım?

Örneğin bir otel işlettiğinizi varsayalım ve bu işletmede internet hizmeti veriyorsunuz. Bu durumda personel ve konuklarınızın aynı network ağını kullanmamaları için IP Havuzu oluşturmanız gerekli. Aksi durumda personelinizin işleri aksarken, konuklarınız internet erişimini verimli bir şekilde gerçekleştiremeyecektir. Ayrıca otelde konaklayan konuklarınıza atan IP numaraları, kimin hangi siteye girdiğini, hangi işlemleri hangi zaman diliminde gerçekleştirdiği gibi bilgileri bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu da yasa dışı bir eylem gerçekleştiren bir müşterinizin kolayca bulunmasını sağlayacaktır. Yoksa internet sahibi olarak bütün yasal işlemlerin muhatabı siz olacaksınız.

Destek Bilgisayar Hizmetleri olarak IP Havuz Oluşturma işlemini sizin için işinde uzmanlaşmış ekibimiz ile en profesyonel şekilde gerçekleştiriyoruz. Eğer interneti çoklu kullanım olarak sunacaksanız, bu işlemi gerçekleştirmeniz sizin için yararlı olacaktır.