Network

Network Nedir?

Birbirlerine kablolarla bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme ekipmanının en verimli ve ekonomik yoldan kullanılmasına Network denir. Daha basit bir tanımla birden çok bilgisayarın bir araya gelerek oluşturduğu gruptur. Network kişilerin bireysel değil, ortak çalışmalarını sağlar.

Bir Network kurulumu için iki tip bağlantıya ihtiyaç duyulmaktadır.

                1-Fiziksel Bağlantı: Sadece iki bilgisayardan oluşan bir Network kurulumu yapacaksınız sadece Ethernet kartları vasıtasıyla bir bağlantı gerçekleştirebilir ya da ikiden fazla sayıda bilgisayar ile bağlantı gerçekleştireceksiniz Switch, Hub gibi donanımsal aygıtlara ihtiyacınız olacaktır.

                2-Yazılımsal Bağlantı: Dikkat edilmesi gereken nokta hangi işletim sisteminin kullanılacağına karar vermektir.

Network Kullanım Amaçları;

Yüzyılımızın en gerekli ihtiyaçlarından biri olan bilgisayar bir şirkette kullanıldığında ve bu kullanım sayısı bir tanenin üzerine çıktığında Networkün çeşitli avantajlarını kullanmak gerekir. Buradaki amaç “minimum maliyet ile maksimum verim” elde etmektir.

Networkü bir örnek ile inceleyelim; Otelimizde 40 makinelik bir Networke sahip olduğunuzu düşünelim. Kullanıcılarınızın print kullanmaları, internete bağlanmaları, bazı programları ortak kullanmaları ve kendi aralarında bilgi kaynak alış verişi yapmaları gerekiyor. Network sayesinde otel çalışanları ve kullanıcılar tek bir print sayesinde print alma işlemini gerçekleştirebilir, internete girebilir ve daha pek çok şeyi yapabilirler. Tek bir modem ve telefon hattı ile tüm bilgisayarların internete çıkmasını sağlayabilirsiniz. Network size işte bu şekilde fayda sağlamaktadır.

Destek Bilgisayar Hizmetleri Olarak;

Network için gelen müşterilerimize projenin başından sonuna kadar hizmet vermekteyiz. Örneğin bir otelin inşa halindeyken Network projesine başlıyoruz ve otelin mimarı, mühendisi ile ortak çalışmalar ile projemizi yürütüyoruz. Size en yararlı ve en verimli Network ağını kuruyoruz.