Rekabet Analizi

Rekabet Analizi Nedir?

Site için seo çalışma planlaması yapılırken rakip sitelerin kullandığı seo yöntemleri, anahtar kelime yoğunluğu, araştırması gibi yöntemlerin yapılmasına Rekabet Analizi denir.

Rekabet Analizi Neden Önemlidir?

-Aynı sektörde bulunan firmaların hangi anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaştığını inceleyerek, kendi çalışmalarınızın gidişatını belirleyebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin hangi kelimeleri kullanmadığını ya da başarılı olduklarını bulabilirsiniz.

-Seo çalışmalarınız için sürenizi belirleyebilirsiniz.

-Rakiplerinizin en çok trafik aldığı anahtar kelime gruplarını belirleyerek, içeriklerinizi bunlara göre ayarlayabilirsiniz.

Rekabet Analizi İçin Site Belirleme;

-Pazarda nasıl görünüyorlar?

-Amaçları ve hedefleri neler?

-Hangi müşteri kitlesini baz alıyorlar?

-Zayıf ve güçlü yönleri neler?

-Rakibinizin geçmişteki stratejileri neler?

Rekabet Analizi İçin Yapılması Gerekenler;

-Anahtar kelimeleri belirleyin ve rakiplerinizin hangi kelimeler üzerinde yoğunlaştığına dikkat edin.

-Rakiplerinizi belirleyin ve günlük olarak neler yaptıklarına, hangi sosyal medya hesaplarında aktif olduklarını tespit edin.

-Rakiplerinizin sayfa ve alan adı otoritelerini araştırın. Bunun amacı eğer rakip site belli başlı anahtar kelime gruplarında oldukça yoğun bir seo çalışması yapmışsa bu kelimeleri kullanmayarak öngörülü davranabilirsiniz. 

-Kendi sayfanız ile rakip olarak aldığınız sayfaları karşılaştırın.

Rekabet Analizi ile diğer sitelerin hangi durumda olduğunu öğrenip, belirlenen duruma göre bir planlama yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bu yüzden profesyonel bir yardım almanız sizin için yararlı olacaktır. Bu sayede seo çalışmalarınızın sonucunda başarıya ulaşma şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Rekabet Analizi Avantajları;

-Rakiplerinizin neler yaptığından haberdar olursunuz.

-Seo çalışma planlarınızı hazırlama aşamasında kararsız kalmazsınız.

-İçeriklerin hazırlanması aşamasında hangi anahtar kelimelerin olacağını belirleyebilirsiniz.

Sektörünüzün sanal dünyada hangi aşamada olduğunu öğrenmeniz için büyük bir gereklilik olan Rekabet Analizi, Google gibi arama motorlarında ilk sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.