Marka Bilinci

Marka Bilinci Nedir?

İnternet ve sosyal medya platformlarının hayatımıza girmesi, küçük-büyük fark etmeksizin bütün markaları bu platformlarda olmaya zorladı. Dünyada online alışveriş sıralamasında 11. Sırada yer alan Türkiye’de Marka Bilincini oluşturmak için sosyal medya hesapları aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple arama motorları, irili ufaklı markaların reklamları ile doludur. Gelinen aşama “rakipleri alt etmek”üzerine kurulu. Sanal dünya pazarlamacıları Marka Bilincinin temel noktalarını her fırsatta dile getiriyorlar. Yeni bir marka ya da yapılandırılmaya gidilen bir markanın kendini tekrarlamaktan kaçınan, müşteri odaklı ve trend yaratabilir olması gerekmektedir. Ama nasıl?

Marka Bilinci İçin İnternet Sitesi;

İster yeni kurulan bir marka olun, isterseniz de yapılanmaya girmiş köklü bir firma, yeni dünya düzeni içerisinde hayatınızı kurtaracak ilk adım internet sitesidir. Seo stratejileri ile donatılmış, özgün içeriklerin olduğu ve pratik bir tasarıma sahip olmanız sitenizin Google tarafından fark edilmesini sağlamaktadır.

Marka Bilinci İçin Sosyal Medya Stratejileri;

İnternet sitenizi açtıktan sonra sosyal medya kanalları üzerine yoğunlaşmalısınız. Var olan sosyal medya platformları içerisinde sizin hedef kitlenizin hangi platformda daha çok vakit geçirdiğini ve işinizde yazının mı, görselin mi daha çok işe yarayacağını analiz etmelisiniz. Bu aşamadan sonra aktif olarak sosyal medyada var olmalısınız.

Geleneksel Reklam

Marka Bilinci için sadece sosyal medya ve Google Adwords üzerine yoğunlaşmanız, büyük bir kitleye sahip olan geleneksel mecraları kaçırmanıza neden olacaktır. Bu mecralar kişilerin üzerinde güvenilirliğinizi arttırarak, marka tanınırlığına yardımcı olacaktır.

Geleneksel Olmayan Reklam Kanalları-Kampanyaları

İnternet dünyasında az maliyetle reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan kampanyaların devamlılığının olmasıdır. Örneğin akıllı telefonlarda kullanılan oyunlar, ağızdan ağıza reklam stratejisiyle kampanyanızın duyulmasını sağlayabilir.

Bu adımlar marka bilinirliliğinizi artırmaktadır. Ancak unutmamanız gereken nokta bu işin doğru zaman ve doğru mecrada yapılmasıdır. Aksi taktir de markanız kısa süreli bir yükselme döneminden sonra kaybolmaya yüz tutacaktır. Bu yüzden markanız için profesyonel bir ekiple ilerlemeniz sizin için daha yararlı ve karlı olacaktır.