Key Word Analizi

Key Word(Anahtar Kelime) Analizi Nedir?

İnternet kullanıcılarının her gün arama motorlarında aradıklarını bulabilmek amacıyla girdikleri kelimeler Anahtar Kelimeler(Key Word) dir.

Key Word Analizi Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeleri doğru olarak seçmek sitenizin insanlar tarafından bulunması ile bulunmaması arasındaki farklı belirlemektedir. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının Google gibi arama motorlarına istediklerini bulabilmek için 2 ila 6 kelime yazdıklarını göstermiştir. Bu sebeple sitenizin hangi kelimeler ile aranacağını analiz edip, seo çalışmalarına bu noktadan başlamak sizin için yararlı olacaktır. Kelimeler bu yüzden önem teşkil etmektedir.

Key Word(Anahtar Kelime) Nasıl Seçilir?

Sitenizin hangi sektör, konu ile alakalı olduğunu ve kullanıcıların sizi hangi kelime veya kelime grupları ile arayacağını bulmalısınız. Bunun için Google’ın sunduğu ücretsiz programların yanı sıra başka firmaların verdiği hizmetlerde bulunmaktadır. Bu firmalar aracılığı ile ya da uzman bir ekip ile Key Word Analizinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Key Word Analizi seo stratejilerinin ilk ve en önemli adımını oluşturmaktadır. İlk olarak kullanıcıların arama yaparken hangi kelimeleri nasıl kullandıklarını, hangi sektör için hangi kelimenin aramalarda popüler olduğunu bulmalısınız. Ayrıca bu kelimelerin rakip firmalar tarafından seo stratejilerine dahil edilmesi ve bu konuda yol kat etmeleri Key Word Analizinin sonuçlarını değiştirmektedir. Yeni bir web sitesi için çok güncel ve geniş kapsamlı bir kelimede yükselmeye çalışmak zorlu, neredeyse imkansız olabilir. Bu yüzden analiz için profesyonellerle çalışmak ve içerik üretiminde özgün olmak en önemli detayların başında gelmektedir.

Key Word Analizi ile elde ettiğiniz kelimeler ya da kelime öbekleri ile oluşturduğunuz içerikler sayfanızı Google’da organik arama sonuçlarında yukarıya taşır. Öte yandan Anahtar Kelimeler içeriklerinizde çok fazla tekrarlanıyorsa ve bu kelimenin dışında sitenizde pek fazla içerik yoksa arama motoru bunu spam olarak değerlendirebilir. Bu da sayfanız için ceza almanıza neden olacaktır. Bunun yanında sayfada Anahtar Kelime yoğunluğu da çok düşük ise siteniz arama motorları tarafından fark edilmeyecektir. Bu sebeplerle profesyonel bir hizmet almak sizin ve siteniz için iyi olacaktır.