Hosting ve Domain Hizmetleri

Domain Nedir?        

Türkçe karşılığı alan adı olan Domain, İnternete bilgi sunan web sitesinin ya da hizmetin adıdır. Diğer bir tanımla bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş olarak akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş hali olarak da tanımlanabilir. Domain sizin ya da sahip olduğunuz firmanın internetteki kimliğidir. En çok bilinen ve kullanılan uzantılar.com, .net ve .org’dur.

Domain alırken;

-Domain tescil işlemlerinde ilk gelen alır mantığı uygulanır.

-Domain adı uzantılara göre 1 ila 10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir. Ancak tr uzantılı domain adresleri maksimum süre ile kayıt edilebilir.

-Alan adının aktif olma süresi dolduktan sonra kayıt yenilemesi yapılması gerekmektedir. Kayıt yenilenmezse eğer domain serbest kalır ve başka kişiler tarafından alınabilir.

-Domain uzantıları web sitesinin amacını ve ülkelerini belirtmektedir. Örneğin ticari kuruluş veya şirket için .com, kar amacı gütmeyen dernek ve örgütler için .org, internet hizmeti sunan kuruluş için .net,  ülke uzantıları ise ABD için .us, Türkiye için .tr uzantıları kullanılmaktadır.

Hosting Nedir?

Bir web sitesinde yayınlanmak istenen resimlerin, dokümanların, sayfaların internet kullanıcıları tarafından ulaşılabileceği bir bilgisayarda tutulmasına denir. Aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer vermektedir. Bu Hosting işlemi aylık ya da yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.

Fiyatı ve Performansı Etkileyen Hosting Özellikleri;

-Depolama Alanı

-Sunucu İşletim Sistem Tipi

-Veri Tabanı Desteği

-Admin Paneli

-Giriş-Çıkış Trafiği

-SSL Desteği Güvenlik Sertifikası

Hosting işlemlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar; Hız(sitenizin açılma hızı), Siteniz için size verilecek alan boyutu(MB) ,desteklediği programlar ve genel özelliklerdir.