Veri Analizi

Sosyal Medya Veri Analizi sosyal platformlarda markaların, ürünlerin ve kurumlar hakkında konuşulanların izlenip analiz edilmesidir. Başka bir tanımla markanızdan hangi sosyal platformlarda bahsedildiğinin tespit edilmesi, bu platformların hangilerinin markanız açısından olumlu geri dönüş sağlayabilecek trafiğe sahip olduğunun bulunmasıdır.

Sosyal Medya İzleme Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya izleme işlemi anahtar kelime yöntemi ile yapılır.

Veriler Nasıl Toplanır?

Sosyal Medya takibi için pek çok ücretsiz araç olmakla birlikte, ücretli araçlar ve özellikle izleme sistemi oluşturan ajanslar mevcuttur.

Sosyal Medya Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya İzleme için veriler genel olarak Microsoft Office Excel dosyaları halinde oluşturulur. Raporlama için ise PowerPoint kullanmanız gerekecektir.

Ücretsiz araçları kullanarak elde edeceğiniz verileri Excel ile düzenleyebilirsiniz. Ancak Ücretli araçlarda durum biraz daha farklılık gösterecektir. Çünkü ücretli araçların çoğunda analiz işlem sistemini kendi sağlamaktadır.

Sosyal Medya Veri Analizi için dikkat edilmesi gereken konuların başında duygu analizi gelmektedir. Duygu analizi, bir yazıya bakarak yazının olumlu, olumsuz ya da tarafsız olduğunun belirlenmesidir. Duygu analizi yaparken değerlendirme işlemi firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sosyal Medya Veri Analizinde yapılabilecek diğer şey ise çıkan sonuçları kategorilere ayırmaktır. Bu ayırımın amacı raporlama kısmı için kolaylık sağlamaktır. Kategori ayırımında kullanılan başlıklar ürün, hizmet, kampanya, etkinlik kurumsal şekildedir. Konu ayırımında ise şikayet, bilgilendirme, öneri, soru gibi başlıklar kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Veri Analizi İle Kazandıklarınız;

-Markanızın hangi sosyal medya platformunda başarılı bir trafiğe sahip olacağını bilebilir,

-Müşterilerinizin memnuniyet ve memnuniyetsizlik derecelerini öğrenebilir,

-Kriz anında erken müdahalede bulunabilir ve önceden bu durum için hazırlıklı olabilirsiniz.

-Markanız için anahtar kelimelerin ne olduğunu öğrenebilir, veri analizi sayesinde bir sonraki ayın Sosyal Medya Stratejisini erkenden elinizdeki verilerle belirleyebilirsiniz. Bu sayede daha gerçekçi ve sonuç odaklı bir plan ile iş hayatınıza devam edebilirsiniz.