IP Loglama

IP Loglama Nedir?

IP Loglama sistemdeki kullanıcıların ve sistemin hareketlerinin (hata, olay ya da geçmişin) bir seyir defterine kayıt edilmesi olarak tanımlanabilir.

Log Tutmak, 5651 sayılı kanun ve TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) yönetmelikleri gereğince her kurum, bu erişim kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Zorunlu olan 5651 loglama, iç ağınıza bağlanan cihazların IP adres bilgilerini, kullanıma başlama, bitiş tarih ve saati ile cihazların MAC adreslerini gösteren kayıtların elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanmasıdır. Ayrıca bu kayıtları en az iki sene saklamakla yükümlüdürler.

IP Loglama ile;

-Ekran görüntüsü yakalaması yapıldı mı?

-Sisteme uzak bağlantı sağlandı mı?

-Bu IP adresleri ile nerelere erişim sağlandı?

-Kim hangi IP adresini aldı?

-Kim hangi saatte VPN bağlantısı kurdu?

-Kimler hangi dosyalara erişti?

-Erişilen dosyalardan silinenler var mı?

-Bilgisayar hesabı ya da kullanıcı hesabı yaratıldı mı?

-Domain admin hesabına kullanıcı eklendi mi?

-Sistem yöneticileri takip ediliyor mu?

-Belirli zaman aralıklarında kimler oturum açtı?

-USB bellek kullanımı oldu mu? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

IP Loglama Neden Gereklidir?

Birden fazla kişinin tek bir ADSL modem aracılığı ile internete bağlandığı durumlarda, internete bağlı olan tüm bilgisayarlar servis sağlayıcısının o an atadığı bir IP numarası ile sayısal olarak adreslenir.  Tek bir IP adresi üzerinden bir çok bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet internet erişimine sahip olabilir. Tek bir IP adresinden bağlantı sağlanıyor olsa bile bütün cihazlar ayırt edilmektedir ki bu bir yasal zorunluluktur. Bu sayede örneğin otelde konaklayan bir müşteri konakladığı süre zarfında internetten yasal olmayan bir içerik görüntülemesi yaptı. Bu durumda bu loglama işlemi olmasaydı, suç tamamen otel sahibine kalmış olacaktı.

Destek Bilgisayar Hizmetleri olarak yürürlükte bulunan  kanun ve TİB yönetmeliği gereğince saklanan verilerin doğruluğunu sağlamak amacı ile Zaman damgası ile mühürlenen loglama yazılımını kullanmaktayız.