Domain Tescil

Domain Nedir?

Domain internet üzerinde kullanılan IP numaralarına ulaşmak için kullanılan isimlendirme sistemidir. IP adreslerinin hatırlanması ve kullanımı zor olduğu için domain (alan adı) sistemi geliştirilmiştir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini bu IP adresleri ile bulabilmektedir.

Domain Tescil Nedir?

Domain adı kişinin ya da firmanın sanal kimliğidir. Alan adını kullanabilmeniz için kendi adınıza tescil (bir şeyi resmi olarak kaydetme) ettirmeniz gerekmektedir. İnternet ağında bir kimlik sahibi olmak kişisel veya kurumsal anlamda markanızın tanınmasında önemli etkenlerden biridir. Web siteleri kullanım amaçlarına göre alan adı uzantıları farklılık göstermektedir.

Domain Tescil İşleminin Amacı;

Domain Tescil işlemi kiralamış olduğunuz alan adının kiralamış olduğunuz süre boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı bir kişi tarafından kiralanamamasını sağlamaktadır.

Alan Adı Uzantıları;

com : Ticari Kuruluşlar 

com tr : Ticari Kurulaşlar  (Marka Tescili Gereklidir.)

net : Çalışma Alanı İnternet Olan Kuruluşlar 

org : Dernekler, Organizasyonlar

gov : Devlet Kuruluşları

edu : Eğitim Kuruluşları için kullanılmaktadır.

Tescil ettirmek istediğiniz domainin başvuru için uygun olup olmadığını internet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Hiçbir Domaini (alan adı) satın alabilme imkanınız bulunmamaktadır. Domainleri sadece belli bir süreliğine tescil ederek kullanım hakkını kiralayabilirsiniz. Bu süre minimum 1 yıl, maksimum 10 yıldır. Her yıl bitiminde tescili yenileyerek, o alan adını kullanmaya devam edebilirsiniz. Tescil süresinin bitmesinden itibaren otuz yedi gün boyunca Domain tescil süresini ilk uzatma hakkı Domain Tescil sahibine aittir.  Yenilemenin tekrardan yapılmadığı durumlarda o Domain düşer ve başka bir kişi tarafından kullanılmak üzere kiralanıp tescil ettirilebilir.

Domain Tescil işlemlerinde belge gerektirmeyen Domain (alan adları) için ilk gelen alır mantığı hakimdir. Bu sebeple alan adı uzantılarını araştırarak markanız için uygun alan adını bulabilirsiniz.