Web sitesi yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler!

 

Çoğumuzun bildiği gibi TÜRK TİCARET KANUNU' na göre her işletme, bir web sitesi yaptırmak zorunda. (Evet siz de)

Bizde internet dünyasında yer alalım, iletişim bilgilerimiz olsun yeterli mantığından kaçınmalısınız. Web sitesi işletmenizin aynasıdır. Mutlaka kurumsal kimliğinizin izlerini taşımalı, hedef kitlenizin ihtiyaçları doğrultusunda sade ve özgün içeriklerle doğru bir tasarım hazırlanmalıdır.

 

Peki doğru tasarım nedir ?

Web sitenizi kendiniz için değil ziyaretçileriniz için hazırladığınızı unutmamalısınız. "Ziyaretçileriniz sitenize ne için geliyor, hangi ürün ya da hizmeti arıyor?" gibi öncelikleri belirleyerek sayfa dizaynının buna göre hazırlanmasını sağlamalısınız.

Ziyaretçilerinizi kaçıracak ya da dikkatini dağıtacak gereksiz görseller, uzun ve anlamsız metinlerden uzak durmalısınız. Aradığı bilgiye kolayca erişebileceği sade, göz yormayan ve güven veren modern bir ara yüz tasarımına sahip olmalısınız.

 

Her cihaz için uyumlu bir tasarım (Responsive)

İnternet çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip ve ziyaretçilerinizin hangi cihazı ya da ekran çözünürlüğünü kullandığını bilemiyoruz.  Günümüzde ortalama %70’e varan ziyaretçi yüzdesi akıllı telefon ve tabletleri tercih ediyor. Duyarlı tasarım (responsive) ise burada devreye giriyor.

Web siteniz girilen cihazın ekran çözünürlüğünü algılayarak kendisini adapte ediyor ve zoom yapıp sağa, sola kaymak yerine adeta bir mobil uygulamanın içerisinde gezercesine sadece aşağı inerek içeriklerinizi görme imkanı sunuyor.

 

responsive nedir

 

 

Web sitenizi değerli kılan içerikleridir.

Ziyaretçilerinizi etkilemek istiyorsanız içerikleriniz sade, özgün ve güçlü olmalıdır. Unutmayın ki internet dünyasında yalnız değilsiniz ve onlarca rakibiniz var. En kısa zamanda en doğru bilgiyi fotoğraf ve videolarla destekleyerek sunmaya çalışmalısınız.

Çoğu zaman içerik için harcamanız gereken bütçe, site maliyetinden fazla olabilir ama geri dönüş alacağınızı asla unutmayın.  İçerik ve görsellerin sizi anlatması, ziyaretçilerinizi ikna etmesi ve belirlediğiniz anahtar kelimelerinizin geçmesi en önemli unsurlardan.  

 

Web siteniz SEO uyumlu olmalı

Arama motoru robotları belirli aralıklarla site içeriklerinizi tarar ve bunları indexler. Geniş bir kullanıcı kitlesine erişebilmeniz ve ziyaretçilerinizin sitenizi bulabilmesi için  (hedef kitlenizin sizi hangi kelime ya da kelime öbeği ile bulmasını istiyorsanız), içeriklerinizde bunların mutlaka bulunmasını sağlamalısınız.

Anahtar kelimelerinizin içeriğinizde geçmesi elbette tek başına yeterli değildir, ancak önemli rol oynar. SEO için bir çok kriter vardır, kelime rekabet analizinden tutunda site içi kodlaması, link inşası gibi yaklaşık olarak 200 kriterin oluşturulması gerekir.

SEO ve yukarıdaki tüm konularla ilgili profesyonel hizmet almak için bizimle buradan irtibata geçebilirsiniz.