Sosyal Medya Stratejileri

Sosyal medya stratejinizi belli bir düzende ve plan dahilinde oluşturursanız bu platformda markanızı veya işletmenizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.  Sosyal medya stratejisinde sizi başarıya ulaştıracak birçok ipucu bulunmaktadır ancak bazıları diğerlerinden çok daha etkilidir. Strateji oluşturmada kullanabileceğiniz bazı ipuçları şöyle:

 

Ne Elde Etmek İstediğinizi Bilin

Bir sosyal strateji oluşturmak için zaman ve enerji harcarsınız.  Her şeyden önce şu soruları kendinize sormalısınız. Satışları mı arttırmak istiyorum? Marka bilinirliği mi oluşturmak istiyorum? Müşterilerle doğrudan diyalog mu kurmak istiyorum? Hedefinizi en baştan belirlerseniz oluşturacağınız strateji çok daha güçlü ve kalıcı olur.

Profesyonel bir içerik yöneticiniz olsun

İçerik dijital alanın en önemli değerlerinden birisidir ve o olmadan müşterilerle bağlantı kuramaz veya görüşmeler başlatamazsınız. Önce değer kazandırmalı ve sunmalı, ardından ise iyi bir dinleyici olmalısınız.

Hedef Kitlenizi belirleyin ve ona göre davranın

Sosyal medya ulaşmak istediğiniz geniş kitlelere daha etkin ve akılda kalıcı bir şekilde ulaşmanızı sağlayabilmektedir

Sabırlı olun denemekten vazgeçmeyin

Sosyal medya platformlarından hangisinin sizin için işe yaradığını belirlemek için bunları test etmelisiniz. İstikrarlı bir yönetim oluşturma aşaması biraz zahmetli ve uzun olabilir..Bu nedenle sabırlı olmalısınız.

Açık hedefler belirleyin

Sosyal medya stratejilerinde sürekli yapılan bir hata açık hedefler belirlememenizdir. Açık hedefler belirlemeli, etkin olduğunuz sosyal medya kanalına odaklanmalısınız.

Sosyal medya politakanızı iyi belirleyin

Sosyal medya sizin vitrininizdir bunun için doğru argümanlarla doğru bir dilde paylaşım yapmalısınız.  Bu yüzden hitap tonunuzu, dilinizi, argo tabirlerin kullanımını ve en önemlisi etkileşim tarzınızı iyi belirleyip saygınlığınızı koruyabilirsiniz.

Uygun platformda gerçekçi hedefler belirleyin

Sosyal medya platformları kullanımları açısından birbirinden farklı yerlerdir ve kullanıcı davranışları her birinde farklı olabilmektedir. Bu nedenle hangi platformun işletmeniz için neler yapabileceğini bilmeli ve gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Kimileri için İnstagram daha uygun bir platformken kimileri için Facebook daha uygun olabilir. Bunu keşfedin.

Harekete geçirici mesajlar verin

Sosyal alanda yeni kullanıcılar ve/veya müşteriler bulmak belirli bir çaba gerektirmektedir. Sosyal medya mecralarında  günlük en az 2-3 defa paylaşımda bulunmanız gerekir. Bununla birlikte  içeriğiniz amaca yönelik olmalıdır. İdeal hedef kitlenizi belirleyin, en iyi kullanıcılarınızın karakteristiklerini düşünün ve onların dilinden konuşmaya çalışın. İçeriklerin ilgi çekici olmasını sağlayın. Paylaştığınız içeriklerin ilgi çekici olmasını sağlayın ve reklam mesajlarından olabildiğince uzak durmaya çalışın. Sahip olduğunuz ürünü ön plana çıkarma isteği doğal bir durumdur ancak bunu yaparsanız oluşturmak istediğiniz etkileşim asla üst seviyelerde olmaz.

Sürekli Plan Yapın

Sosyal medya yönetim platformlarını kullanın ve daima bir veya iki hafta sonrasıyla ilgili planlar yapın. Belirli içerikleri paylaşmak için zamanlayıcı kullanın ve eğer şaşırtıcı veya ani bir şey ortaya çıkarsa bunu kontrol etmek için gerekli adımları atın. Planlama gerçekleştirildiği an çok fazla zaman alabilir ancak günlük olarak size çok daha fazla zaman kazandıracaktır.

Basit Ve Gerçekçi Olun

Samimiyeti elden bırakmayın ancak gerçekçi olun. Karmaşa veya akıl karışıklığına yol açacak paylaşımlardan uzak durun.. Stratejiler kısa, etkileşimli ve gerçekçi olmalıdır.

İçerikleriniz belli bir kaliteye sahip olsun

Yüksek kaliteye sahip içerikler sunmaya çalışın ve açılış sayfasında bunlara yer verin. Sosyal medyanın bir dağıtım kanalı olduğunu unutmayın.  Ancak kullanıcılar içerikleri takip ediyorlarsa içerikler onları eğlendirecektir ve kullanıcılar içeriklerden bir şeyler öğrenebileceklerdir. İnsanlar içeriğinizi başkalarıyla paylaştıkları zaman, paylaşılan kişiler sizin potansiyel müşterileriniz haline dönüşebilirler.

Hedef Kitlenizin dilinden konuşun

Hedef kitlenizin neleri seveceğini, neleri takip edeceğini ve nelerde vakit harcadıklarını keşfetmeye çalışın. Onların dilinden konuşun bu sayede etkileşimi kuvvetlendirmiş olursunuz.