Ofis Ortamı Sizde Nasıl?

İş arkadaşlarını ailenden çok gördüğün, bulaşıcı ruh hallerine sahip, çay+iş birleşiminden oluşan ancak yerine göre kahvenin de eşlik ettiği bir zaman sonra evinden daha çok benimsediğin ortam, ofis Ortamı…

Bazen günlerin slow-motion ilerleyen bölümü, bazen akşamın nasıl olduğunu anlamadığımız, sabah genellikle 09.00’da iş başında olduğumuz, günün en güzel saatlerini geçirdiğimiz ofiste, çalışırken sosyalleşmeli aynı zamanda verimli saatler geçirmeliyiz.

Eğer ofis içerisinde tek başınıza değil, çoklu olarak çalışıyorsanız bu sizin gün içerisinde sosyalleşmenizi sağlar. Boş kaldığınız ya da sıkıldığınız bir an dün neler oldu, şu filmi seyrettin mi? gibi sorularla sohbeti başlatabilir, kısa bir an olsa da yüz yüze iletişimin keyfine varabilirsiniz. Eğer tek çalışıyorsanız yapmanız gereken ara ara sosyal medyanın ellerinden tutmaktır. Sanal sosyalleşme de gerçeği aratmayacak kadar etkili bu sıralar.

Gün içerisinde belli bir çalışma programı ile ilerleyen ofis hayatı genel olarak şu rutinle devam etmektedir.

Çay + Kahvaltı

Çay + İş

Çay + İş

Bir Çay daha mı ee  içelim bari + İş

“Öğle Yemeği”

Çay + İş

Çay + İş

Çay bugüne çok geldi Türk Kahvesi + dedikodu + İş

Taze demlenmiş Çay + İş diye uzar gider bu rutin. Dünya sıralamalarına baktığımız zaman Japonya ve İngiltere’yi geçtiğimiz tek şey çay tüketimi zaten. Çay tüketimi konusunda dünyada lider konumdayız ve bence bu azimle yerimizi kaptırmaya da niyetimiz yok gibi.

                Ofiste dikkat edilmesi gereken belli başlı yazılı olmayan fakat uyulmadığı taktirde sizi anti-çalışan olarak gösterecek kurallar vardır. Bunlardan bahsedelim…

                -İş arkadaşlarınıza karşı kibar olun. (özür ve teşekkür kelimelerinin farkında olmak önemli)

                -Tecrübenin dünyada ki en önemli hazine olduğunu unutmayın. Sizi okuduğunuz üniversitenin adı değil, tecrübeleriniz yükseltecektir.

                -Hiç bilmediğiniz bir şey sizden istendiğinde “tamam, yaparım” yerine “deneyeceğim” lafını kullanmaya özen gösterin. Bu sizin stresinizi azaltmanın yanı sıra kendinizi savunmanızı da sağlar.

                -Evi evde, işi işte (bazen bunu es geçebilirsiniz, sonuç itibari ile ilhamın nerede geleceği belli olmuyor) bırakın.

                -Önemli iş konularında mail ya da yazılı doküman alın. Çünkü “Söz uçar, yazı kalır”

                -Günaydın, iyi akşamlar, iyi çalışmalar demeyi unutmayın…

Daha uzayıp pek çok şey yazılabilir. Fakat genel olarak bunlara dikkat ettiğiniz zaman ofiste, çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Denenmiş, onaylanmış, el değmeden üretilmiştir.

Şaka bir yana ofisimizde bizim rutinimiz, eğlencemiz, davranışlarımız bu yazdıklarımızdan farklı değil. Çalışırken eğleniyoruz. İşimizi, iş yerimizi seviyoruz. Bu sebeplerle yaptığımız işlerin sonuçları çok iyi oluyor.