Web Sitesi İpuçları

 Dijitalleşen dünyada 7/24 hizmet vermek artık bir özellik değil,  olması gereken bir gereklilik olarak yer almaya başladı. Var olan sosyal medya platformlarından tutunda sanal dünyadaki kimliğiniz olan web siteleriniz online olmak durumda. Aksi durumlarda müşteri kaybı, kötü eleştiri gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz.

Bir web sitesini başarılı yapabilecek pek çok unsur bulunmaktadır. İlk izlenimde görselliğin büyük bir avantajı ve çekici kısmı olabilir. Ancak sitenin kullanım kolaylığından tutunda içerik yoğunluğuna kadar pek çok unsurun dikkatle hazırlanması gerekmektedir.  Unsurları birlikte inceleyelim…

İçerik

Web sitesinin türü ne olursa olsun içerisinde bulunan içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Kişiye ilk elden  temiz ve doğru verilen içerik sayesinde güvenirliğin ilk adımı atılmış oluyor.  Burada ki amaç web sitesi ziyaretçisine mesajı en basit ve kolay anlaşılır yoldan vermek olmalı. Gereksiz kargaşadan kaçınılmalı…

Basit ve Çekici Tasarımlar

Son dönemde daha fazla dikkat çeken bu özellik ile sade ancak şık siteler daha tercih edilir oldu. Kargaşadan uzak kolay ulaşılabilir menüler, ziyaretçiyi sıkmadan ilerlemesini sağlayan yapılar üzerinde durulmalı.

Kolay Navigasyon

İstisnalar dışında web ziyaretçisi site içerisinde istediği bilgiye en fazla iki tıklama ile ulaşmalıdır. Kolay ulaşılır, kolay kullanılır, yönlendiren web sitesi ziyaretçi tarafından tercih edilir olacaktır.

Güncellik

Site içeriği ne kadar güncel tutulursa, istenilen seviyeye gelmek o kadar kolay olur. İşinizle ilgili güncel haberlerin paylaşıldığı bir alan ya da blog ziyaretçilerin site ile ilgilenildiği algısını yaratır. 

Takip

Web sitenizi çeşitli analitik programları ile takip halinde tutarsanız eğer nerede ne gibi iyileştirmeler yapılması gerektiğini daha rahat bulabilirsiniz. Kullanılabilirliğinizi arttırmanın en etkili yollarından biri budur.

Hız

Açılmayan sayfalar, yüklenmeyen görseller ile ziyaretçinin kısa olan ziyaret sürelerini baltalamayın. İyi bir servis sağlayıcısı ve üzerinde çalışılmış bir web sitesi ile ziyaretçilerinizi mutlu edin.