Yeni Dönem Ticaret Anlayışı Değişiyor…

İnternetin hayatımızın her alanına girmesi, alışveriş alışkanlıklarımızın da değişmesini sağladı. Örneğin Amazon gibi tümüyle internet üzerinden satış yapan firmalar çok kısa sürede dünya ticaret devleri arasında yerini aldı.

Tüketiciler ürünlerini satın almadan önce internet üzerinden; fiyat, kalite ve daha pek çok konuda ön araştırma yaparak alışveriş yapabilirken, satıcılar ise maliyet avantajı ile farklı kampanyalar uygulayarak internetin nimetlerinden yararlanmaya başladı. Yeni dönem ticaret işte geleneksel olandan böyle ayrıldı. Ekonomi artık elektronik ekonomi ile de şekilleniyor.

E-Ticaretin Sunduğu Avantajlar

7/24 Açık Mağaza

Kesintisiz hizmet sunmanın ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Tatil günü, mesai saati ya da gece yarısı gibi etkenler sizi çok alakadar etmeyecektir. Müşterileriniz istedikleri yer ve zamanda ihtiyacı olan ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirler. Bu avantajın en büyük katkısı kesintisiz satış ile satışlarınızı arttırmak olacaktır.

Mağaza Masraflarınızı Unutun

Sanal dünya alışverişinde fiziki bir mağazaya ihtiyacınız yoktur. Çoğu e-ticaret sitesi satışlarını evden çalışarak gerçekleştirmektedir. Sahip olduğunuz e-ticaret sitesinin kısmen masrafları olsa da fiziki bir mağazaya oranla çok cüzi bir oranla karınızı arttırabilirsiniz.

Dünyaya Hizmet

Dünyanın her yerinden müşterinin mağazanızda alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Satıcı olarak sizler kar sağlamış olurken, tüketicilerde oturduğu yerden dünyanın diğer ucundan alışveriş yapma, isteklerini temin etme şansı bulabilirler.

Kısa Sürede Alışveriş İmkanı

Fiziki mağazalarda alışveriş yapmak uzun bir vakti kapsayan bir eylemdir. Kullanıcılar e-ticaret sayesinde vakit tasarrufu sağlayarak alışveriş sürelerini minimum seviyeye düşürebilirler.

Bir e-ticaret sitesi sahip olmanın fazlasıyla avantajı bulunmaktadır.  Bunun yanında yüz yüze iletişim temelli birkaç dezavantajı da bulunmakta… Bunlar;

-Satıcı ile müşterinin birebir iletişim imkanı yoktur.

-Alınan ürün eğer internet üzerinden indirilecek ürünler değilse, aldığınız ürüne kavuşmanız için sitenin belirlemiş olduğu kargo süresini beklemek zorundasınız.

-Gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyada da birçok dolandırıcı var ve bu kötü niyetli kişiler tüketicileri kandırabiliyorlar. Bu durumun varlığı bile kişileri internetten alışveriş yapma konusunda endişelendirmektedir.

-İnternet alışverişlerinde yaptığınız alışverişlerde iade süreci de reel alışverişlere göre daha uzun bir süreci kapsamaktadır.

Eğer bir e-ticaret sitesi ile işinize devam ederseniz;

-Kar payınız yükselir.

-Eğer bir satıcı iseniz sunmak istediğiniz ürün çeşit miktarını siz belirleyebilirsiniz.

-Müşteri potansiyeliniz fazlalaşır. Çünkü internet sayesinde dünyaya hizmet verme imkanına  sahip olursunuz.

-Müşterilerinizin alışveriş yapma konusunda mağazanıza ziyaret etmesine gerek kalmaz ve bu sayede müşterileriniz istediğiniz zaman ve yerden alışveriş yapabilir.

E-ticaretin alıcı ve satıcı tarafından avantajları farklılık göstermektedir. İki taraf içinde karlı bir anlaşma olması e-ticaretin gittikçe yükselen kullanım oranlarında kendini göstermektedir. Günümüzün ticaret anlayışı değişirken sizlerde firmanızı, markanızı internet dünyasına taşımaya ne dersiniz. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bizimle iletişime geçerek size yardımcı olmamıza izin verebilirsiniz. Bu sayede yeni ticaret dünyasına uzman görüşler ile adım atmış olursunuz.