Firmanız İçin Hangi Sosyal Medya Platformunu Kullanmalısınız?

Her sosyal medya platformunda bulunmak zorunda değilsiniz....   

Bir marka ya da firmaya sahipseniz ve bunu sosyal medyada tanıtarak potansiyel müşterilerime tanıtmam gerekiyor diye düşünüyorsanız yeni dünya reklam probleminin ilk aşamasını çözmüşsünüz demektir. Ancak bunun için bütün sosyal medya platformlarında var olmalıyım diyorsanız, yanlış bir düşüncenin etkisindesiniz demektir.

Dijital dünyada kimliğinizi oluşturmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ancak sosyal medya platformları da markanızın ya da firmanızın kimliğini yansıtmalı ki dijital dünyada değişmeden aynı kimlikle yer alın.

Son yüzyılda gelişen teknolojik ve dijital gelişmeler ışığında ticaretin büyük bir bölümü internet dünyasının içerisinde yer almaya başladı. Bu durum sosyal medyanın yeni dönem ticaret insanları için firmalar kendilerine “hangi sosyal medya platformu benim firmamla benzerlik göstermekte, beni internet dünyasında tanıtacak en etkili platform hangisi” gibi soruları sormalıdırlar.

Bu aslında uyumla alakalı bir gerekçe diyebiliriz. Nasıl döner/ayran, çay/simit birbiri ile uyumlu ise firmanız ve seçtiğiniz sosyal medya platformuda uyumlu olmalıdır.

Şu an hayatımızda var olan sosyal medya platformları kendilerine istemsiz olarak bir karakter seçmiştir ve sizlerde bu karakterlerden hangisi ile yolunuza devam edeceğinizi seçmelisiniz. Aksi durumlarda uygulamaya soktuğunuz, planladığınız reklam kampanyalarınız hedeflerinize ulaşmanız şöyle dursun, yarardan çok zarar verebilecek duruma getirebilir.

Son yüzyılın en popüler sosyal medya platformlarını incelemeye alırsak eğer Facebook ile başlamamız kimseyi şaşırtmayacaktır.

 

Facebook                                                                                                       

Facebook diğer sosyal platformlara göre çok daha fazla kullanıcı sayısına sahip olan platformdur. Bu sebeple şirket, firma, marka, yerel işletme ne olursanız olun Facebook kullanmalısınız. Fazla kullanım seçeneği sunan Facebook’ta her çeşit online içerik, etkinlik ve reklam kampanyalarını gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken noktaların en başında paylaşım sıklığı gelmektedir. Çünkü günde 1 veya 2’den fazla yaptığınız paylaşımlar sayfanızı beğenenlerde sıkılmaya ve sizi terk etmelerine neden olabilir.

 

Twitter

140 karakter sınırlaması olan bu sosyal medya platformunu bireysel kullanıcılardan uluslararası hizmet veren şirketlere kadar herkes kullanabilir. Anlık sosyal paylaşım platformlarının en güçlü örneklerinden biridir. Bu sayede markalar ve müşteriler direkt olarak etkileşime geçebilir.  Markanız burada kullanıcılarına güncel konularda “bende varım” diyebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise gün içerisinde güncel olayları sıklıkla takip etmektir.

 

Instagram

Görsel ağırlıklı olan bu sosyal medya platformunda yaşam tarzı, gıda, moda, seyahat, turizm veya buna benzer bir sektörde hizmet veren firmalar kullanmalıdır. Günde bir defa paylaşılarak kendinizi hatırlatmanız ve görsellerinizde özendirici unsurlar barındırmanız gereken bu sosyal medya platformunda en önemli faktör paylaşım saatlerinizi belirlemektir. Burada hedef kitlenizin analizini dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Görsel içerikleri sunma konusunda lider olan platform aynı zamanda en hızlı büyüyen sosyal medya platformudur.

 

Linkedin

Özellikle B2B servis sağlayıcıları tarafından kullanılan ve iş odaklı olan bu sosyal medya platformu tamamen resmiyete dayanan bir yapıya sahiptir. Burada bulunduğunuz sektöre ait içerikler, araştırmalar, infografiklere ulaşabilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Linkedin diğer sosyal medya platformlarından hem kurumsal olması ile hem de dayattığı kuralları neticesinde farklılık göstermektedir.  Hafta içerisinde minimum 2, maksimum 4 paylaşım ile kendinizi var edebilirsiniz. İşçi arıyorsanız ya da iş arıyorsanız tam olarak doğru tercihtesiniz demektir.

 

Youtube

Youtube’u eğer bir arama motoru olarak düşünürsek, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru olarak ikinci sıraya yerleştirebiliriz. İşlerinizin görsellerle ya da videolarla daha iyi anlatılacağını düşünüyorsanız bu sosyal medya platformu tam olarak sizin tercihiniz olmalı. Arama sonuçlarındaki hacmi hayli büyük olan youtube’da uzmanlık alanlarınızı videolarla anlatabilir, reklamlarınız ile ben buradayım diyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise videoların 1 buçuk dakikan daha fazla olmaması. Çünkü kişiler sıkılmadan, sizi terk etmeden videoları bitirmelidirler.

 

             Geçen her dakika içerisinde kendini sürekli olarak geliştiren sosyal medya platformları içerisinde size ve firmanıza uygun sosyal medya platformunu bulmak için konunun uzmanları ile görüşürseniz daha faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Önceleri kişisel kullanım için kurulan bu web siteleri, günümüzde işin içine reklamların ve ticaretin girmesi ile profesyonelleşmeye başlamıştır.  Bu da işin daha karmaşık  ve zor olmasını sağlamaktadır. Eğer var olan firmanızın internet dünyasındaki kimliğini oluşturmakta sorun yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaptığımız testler ve analizler ile size en uygun sosyal medya platformunu bulabileceğimize eminiz.