2016 Yılı Instagrama Neler Kazandırdı?

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram 2016 yılında yaptığı paylaşımlarla kendinden sıkça söz ettirdi.

 2016 yılının son aylarını yaşadığımız şu günlerde, geçtiğimiz yılın değerlendirmeleri dikkat çekici nitelikteler. Her geçen gün yepyeni bir özellikle bizi uyandıran sosyal medya uygulamalarından ilk olarak Instagram üzerinde duralım.

Bu yıl özellikle kendi içerisinde büyük yeniliklere imza atan Instagram, yılın ilk aylarından itibaren yapacağı yeniliklerin sinyallerini vermeye başlamıştı. Özelliklerini incelediğimiz zaman uygulamanın kendine yepyeni bir çehre kazandırdığının farkına varacaksınız.

Çoklu Hesap Özelliği ile işe başlayan uygulama aynı cihaz üzerinden 5 farklı hesabı yönetebilme imkânını sunuyor. Daha öce birden fazla hesabı bulunanlar hesaplar arası geçiş için hesaplarına giriş/çıkış için işlem yapması gerekiyordu. Bu özellik ile hesaplar arası geçiş mümkün oldu.

Video İzleme Sayacı videoların sol alt köşesine yerleştirilen sayaç ile kaç kişinin videonuzu izlediği bilgisini bizlerle paylaşan Instagram, video özelliğinin daha da gelişeceğinin sinyallerini bu özellikle belli etti.

Instagram Web Arayüzü Özelliği, Instagram kullanıcılarının heyecan içerisinde beklediği özelliklerden biriydi. Özensiz ve kullanışsız olan bu web arayüzüne getirilen yorum yapma, takip ve beğeni bildirim özellikleri kullanıcıların takdirini fazlasıyla kazandı.

Video Süresinde de değişime giden Instagram, 60 saniyeye kadar olan videoların yüklenmesine ve paylaşılmasına izin verdi.  Bu özellik ile kullanıcı alışkanlıklarında büyük değişiklikler meydana getirdi.

Video Birleştirme, Instagram video birleştirme işlemini daha önce yardımcı uygulamalar ile yaptırırken, bu özelliği de bünyesine alarak kullanıcının kolaylığı için büyük bir adım attı.

Zaman Tünelinde değişiklik, uygulamanın ilk gününden beri kronolojik bir yapıya sahipti. Facebook benzeri bir özellik ile kronolojik ve etkileşim karışımı bir sıralama ile kullanıcıları karşılamaya başladı.

Kişiye Özel Bildirim Özelliği, stalkerlar için müjde olarak nitelendirilebilen özellik, kullanıcıların seçtikleri profillerin yaptığı paylaşımlar hakkında özel olarak bildirim almasına imkân tanıdı.

Çevirisine Bak Butonu, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram bu özelliği ile farklı dilleri konuşan kullanıcılar arasındaki iletişim problemlerini çözmeye amaçlamıştır. Başarılı olduğu söylemek yersiz olmaz.

Taslak Olarak Kaydet, sürekli kullanıcılar için devrim niteliğinde olan özellik ile paylaşımlarınız üzerinde yaptığınız değişikliklerinizin taslak olarak kaydedilmesini sağlayarak, işlemi tekrar etmemenizi sağladı.

Instagram Stories, Türkçe karşılığı Instagram hikayeleri olan Snapchat ile rakip olmasını sağlayan bu özellik 2016 yılınınn Instagram için hem video yılı hem de devrim niteliğinde bir yeniliğin işaretlerinden biri oldu. Instagram bu sayede ileride video alanında gelişeceğini ve Snapchat için büyük bir rakip olacağını duyurdu.

Yorum Kapama ve Filtereleme, sayesinde yaşanan taciz olaylarının etkisinin büyük olması üzücü olsa da, kullanıcıların yorumları kapatabilme özgürlüğüne sahip olması ya da istemedikleri kelimeleri filtreme ayrıcalığı, uygulamayı diğer platformlardan ayıran temel özelliklerden biri oldu. Kısmen seçim hakkı tanıması en büyük avantajlardan biri.

İletişime Geç Butonu, kullanıcıların kolayca mesajlaşmalarını sağlamak adına oluşturulmuş. Kullanıcı profilinde bulunduğu bir kişiyle anında iletişim kurabiliyor.

Aynı zamanda tasarım ve logoda da değişime giden uygulama kendine yepyeni bir çehre kazandırarak, kullanıcılarını sıkmamak adına ne kadar ileri gidebileceğini göstermiş oldu.

2016 yılında bunca yeniliğe imza atan uygulamanın, 2017 yılında neler yapabileceğini tahmin etmek imkânsıza yakın gibi gözükmekte. Sınırları zorlayan bir yapıya sahip olan uygulamanın ilk hali ile son hali birbirinden oldukça farklı.